ERK-17N8-HDMI
1U 17″ 4K LCD w/ Notebook Keyboard and Touch Pad w/ 8-Port KVM; DisplayPort or HDMI; USB
$3,037.00
| General Information | |
| Form Factor: | 1U Rackmount |
| Mounting Type: | 4 Post/Cabinet (Contact for 2 Post) |
| Mounting Depth (4P): | Varied — See Below |
| Number of Drawers: | 1 |
| LCD Access: | Clamshell Style |
| Model Version: | Generation 4 (Gen4) |
| Color: | Black (Custom Available) |
| Hardware Supported: | Multi-Platform |
| OS Compatibility: | Windows, Linux, Netware, UNIX |
| Regulatory Approval: | CE, FCC, CCC, RoHS3, UL, REACH |
| Warranty: | 2 Years (Extended Available) |
| LCD | |
| Display Size: | 17.3″ Diagonal |
| Ratio: | 16:9 |
| LCD Type: | Grade A Industrial TFT LCD Panel |
| Backlighting: | LED |
| Resolution: | 3840×2160 (4K) |
| Display Color: | 16.7M |
| Brightness: | 400 cd/m² |
| Contrast Ratio: | 1000:1 typical |
| Viewing Angle: | 178° Up-Down / 178° Left-Right |
| Response Time: | 16ms |
| Display Area: | 382 x 215 mm |
| Surface Treatment: | Anti-Glare, Hard Coating |
| Surface Hardness: | 3H |
| Signal Input: | DisplayPort, HDMI |
| MTBF: | 15,000 hours |
| Touch Screen Options: | Optional e-Resistive or Capacitive |
| KVM | |
| Number of Ports: | 8 |
| Maximum Cascade: | 8 Levels (64 Servers) |
| Browsers Supported: | Internet Explorer, Mozilla Firefox, Apple Safari, Google Chrome |
| Power | |
| Input: | 100-240VAC~1.0A Max 50/60Hz |
| Consumption: | Max 21W (console) 38W (KVM) |
| Optional DC: | 12V / 24V / 48V DC input available — see accessories |
| Environmental | |
| Temperature: | 0° to 55° C (Operation) |
| -20° to 60° C (Storage) | |
| Relative Humidity: | 20~90%, Non-Condensing (Operation) |
| 5~90%, Non-Condensing (Storage) | |
| Altitude: | 16,000 ft (Operating) |
| 40,000 ft (Non-Operating) | |
| Shock: | 10G Acceleration (11ms duration, half sine) |
| Vibration: | 10~300Hz 0.5G RMS random vibration |
| Dimensions & Weight | |
| ERK-17 (w/ VGA, DVI-D): | 17.4″ W x 1.73″ (1U) H x 18.1″ D; 34 lbs. |
| ERK-17 (w/ KVM): | 17.4″ W x 1.73″ (1U) H x 22.8″ D; 36 lbs. |
