MD-20-SDI
1U 20″ LCD Monitor Drawer; VGA, DVI-D and 3G-SDI Inputs
$2,114.00
MD-20
1U 20″ 1600×1200 LCD Monitor Drawer
| General Information | |
| Form Factor: | 1U Rackmount |
| Mounting Type: | 4 Post/Cabinet (Contact for 2 Post) |
| Mounting Depth (4P): | Varied — See Below |
| Number of Drawers: | 1 |
| LCD Access: | Lifts from Back |
| Model Version: | Generation 4 (Gen4) |
| Color: | Black (Custom Available) |
| Hardware Supported: | Multi-Platform |
| OS Compatibility: | Windows, Linux, Netware, UNIX |
| Regulatory Approval: | CE, FCC, CCC, RoHS3, UL, REACH |
| Warranty: | 2 Years (Extended Available) |
| LCD | |
| Display Size: | 20.1″ Diagonal |
| Ratio: | 4:3 |
| LCD Type: | Grade A Industrial TFT LCD Panel |
| Backlighting: | LED |
| Resolution: | 1600×1200 |
| Display Color: | 16.7M |
| Brightness: | 300 cd/m² |
| Contrast Ratio: | 800:1 typical |
| Viewing Angle: | 178° Up-Down / 178° Left-Right |
| Response Time: | 16ms |
| Display Area: | 408 x 306 mm |
| Surface Treatment: | Anti-Glare, Hard Coating |
| Surface Hardness: | 3H |
| Signal Input: | VGA; Optional HDMI, DVI-D, BNC, SDI |
| MTBF: | 45,000 hours |
| Touch Screen Options: | Optional e-Resistive |
| Power | |
| Input: | 100-240VAC~1.0A Max 50/60Hz |
| Output: | 12V~2.5A |
| Consumption: | Max 45 Watts |
| Optional DC: | 12V / 24V / 48V DC input available — see accessories |
| Environmental | |
| Temperature: | 0° to 55° C (Operation) |
| -20° to 60° C (Storage) | |
| Relative Humidity: | 20~90%, Non-Condensing (Operation) |
| 5~90%, Non-Condensing (Storage) | |
| Altitude: | 16,000 ft (Operating) |
| 40,000 ft (Non-Operating) | |
| Shock: | 10G Acceleration (11ms duration, half sine) |
| Vibration: | 10~300Hz 0.5G RMS random vibration |
| Dimensions & Weight | |
| MD-20: 17.4″ W x 1.75″ (1U) H x 25.6″ D; 30 lbs. | |
