ERFHB-17N32-Cat6
1U 17″ High Bright 1080p LCD w/ Notebook Keyboard and Touch Pad w/ 32-Port Cat-6 KVM
$3,346.00
ERFHB-17
1U 17″ 1920×1080 High Bright All-in-One LCD Keyboard Drawer with Optional KVM
| General Information | |
| Form Factor: | 1U Rackmount |
| Mounting Type: | 4 Post/Cabinet (Contact for 2 Post) |
| Mounting Depth (4P): | Varied — See Below |
| Number of Drawers: | 1 |
| LCD Access: | Lifts from Back |
| Model Version: | Generation 4 (Gen4) |
| Color: | Black (Custom Available) |
| Hardware Supported: | Multi-Platform |
| OS Compatibility: | Windows, Linux, Netware, UNIX |
| Regulatory Approval: | CE, FCC, CCC, RoHS3, UL, REACH |
| Warranty: | 2 Years (Extended Available) |
| LCD | |
| Display Size: | 17.3″ Diagonal |
| Ratio: | 16:9 |
| LCD Type: | Grade A Industrial TFT LCD Panel |
| Backlighting: | LED |
| Resolution: | 1920×1080 |
| Display Color: | 16.7M |
| Brightness: | 1000 cd/m² |
| Contrast Ratio: | 600:1 typical |
| Viewing Angle: | 160° Up-Down / 160° Left-Right |
| Response Time: | 5.5ms |
| Display Area: | 382 x 215 mm |
| Surface Treatment: | Anti-Glare, Hard Coating |
| Surface Hardness: | 3H |
| Signal Input: | VGA; Optional HDMI, DVI-D, SDI |
| MTBF: | 50,000 hours |
| Touch Screen Options: | Optional e-Resistive, e-Capacitive |
| KVM | |
| Number of Ports: | 8 (Std/Cat 6) / 12 (DVI-D) / 16 (Std/Cat 6) / 32 (Cat 6) |
| Maximum Cascade: | 8 Levels (64-256 Servers) Std & Cat 6 Only |
| Remote IP Option | |
| Number of IP Ports: | 1 (Models ending in: IP / M3X-IP / M4X-IP) |
| 2 (Models ending in: M4X-2IP) | |
| User Management: | 15-User login; 1-4 active users possible |
| Browsers Supported: | Internet Explorer, Mozilla Firefox, Apple Safari, Google Chrome |
| Security: | SSL v3, RSA, AES, HTTP/HTTPs, CSR |
| IP Access: | 1 x RJ45 Ethernet, 1 x DB9 Serial, 1 x USB |
| Multi-User Option | |
| Remote Boxes: | 1 (Models ending in: 2X / M2X / M3X-IP / M4X-2IP) |
| 2 (Models ending in: M3X / M4X-IP) | |
| 3 (Models ending in: M4X) | |
| Keyboard/Mouse: | 2 x USB-type connectors |
| Remote I/O: | RJ45 via Cat 5/Cat 5e/Cat 6 cabling up to 330 feet |
| Power | |
| Input: | 100-240VAC~1.0A Max 50/60Hz |
| Output: | 12V~2.5A |
| Consumption: | Max 39 (console) to 112 (KVM) Watts |
| Optional DC: | 12V / 24V / 48V DC input available — see accessories |
| Environmental | |
| Temperature: | -20° to 65° C (Operation) |
| -20° to 60° C (Storage) | |
| Relative Humidity: | 20~90%, Non-Condensing (Operation) |
| 5~90%, Non-Condensing (Storage) | |
| Altitude: | 16,000 ft (Operating) |
| 40,000 ft (Non-Operating) | |
| Shock: | 10G Acceleration (11ms duration, half sine) |
| Vibration: | 10~300Hz 0.5G RMS random vibration |
| Dimensions & Weight | |
| ERFHB-17 (w/ VGA, DVI-D): 17.4″ W x 1.73″ (1U) H x 18.9″ D; 23.8 lbs. | |
| ERFHB-17 (w/ KVM): 17.4″ W x 1.73″ (1U) H x 22.8″ D; 25.5 lbs. | |
